Thursday, 13 June, 2024

single post

  • Home
  • 25 zespołów, 2 sceny, 25 godzin heavymetalowej muzyki na Metalmanii 2005
Bez kategorii

25 zespołów, 2 sceny, 25 godzin heavymetalowej muzyki na Metalmanii 2005

W dniach 27-28 sierpnia 2005 roku w katowickim Spodku odbył się jeden z najważniejszych przeglądów muzyki metalowej w Polsce – Metalmania. Dwudziesta druga edycja tego festiwalu przeszła do historii jako jedna z najlepszych, a entuzjastów metalowego brzmienia nie zawiodła. Dwadzieścia pięć zespołów, dwie sceny i dwadzieścia pięć godzin melodii słynących z odwagi i miłości do głośnych dźwięków to tylko niektóre powody, dla których warto było tam być.

Fantastyczna atmosfera i setki fanów przybyłych z różnych części kraju, a nawet z zagranicy, stworzyły wymarzone warunki dla tych, dla których heavy metal jest całym życiem. Pierwszego dnia festiwalu można było posłuchać takich gwiazd jak Iron Maiden oraz Lordi, który przejął serca widzów swoją teatralnością, energią i charakterystycznymi maskami. W drugim dniu odbył się koncert Aerosmith, a także występ legendarnego Manowar.

Przez całą dwudziestopięciogodzinny maraton u boku fanów heavymetalowej muzyki stał Henryk Drewnowski, inicjator i twórca tego wydarzenia, który po raz kolejny udowodnił, że Metalmania to przede wszystkim pasja i miłość do dźwięków wydobywanych przez szarpane struny gitar. Przez 25 lat istnienia festiwalu na jego scenach zagrały najświetniejsze gwiazdy metalowego firmamentu, m.in. Slayer, Anthrax czy Dimmu Borgir.

Festiwal Metalmania 2005 ustanowił również nowy rekord, dołączając do grona eventów o największej liczbie występujących zespołów oraz najdłuższym czasie trwania. Wpis ten znajduje się obecnie w Księdze Rekordów Guinnessa.

Komplementem dla muzyki był szereg akcji tematycznych upiększających to wydarzenie, np. prezentacja filmów dokumentalnych o grupach występujących na scenie czy pokaz kolekcji z albumami i innymi eksponatami prezentującymi historie grup muzycznych. Wszystkie te elementy sprawiły, że już teraz wiadomo, że wydarzenie to zostanie w pamięci uczestników na długie lata.

Nie ma wątpliwości, że Metalmania 2005 była jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń muzycznych tego rodzaju w Polsce i jednym z najważniejszych przeglądów metalowych zespołów na świecie. To także ważne przypomnienie dla młodszych pokoleń wartości, które przyświecały metalowej muzyce oraz przekaz który z nią się wiąże.

Przez ponad dwie dekady Metalmania pozostawała największym wydarzeniem heavymetalowym w Polsce i jednym z głównych w całej Europie. Festiwal, który odbywał się corocznie w katowickim Spodku od 1986 roku, przyciągał tysiące fanów tego gatunku muzycznego z Polski i zagranicy. Edycja festiwalu Metalmania 2005 była wyjątkowa – 25 zespołów prezentujących różne odcienie metalowej muzyki wystąpiło na dwóch scenach w ciągu 25 godzin słuchalnych orgii dźwięków.

Tego rodzaju impreza nigdy wcześniej nie miała miejsca na polskiej ziemi. Po raz pierwszy fani mogli posłuchać swoich ulubionych zespołów na dwóch scenach – głównej i na tzw. „pecetofoni”. Również część składu artystycznego festiwalu przeszła wszelkie oczekiwania – klasyczne tuzy światowego metalu u boku młodych, perspektywicznych składów znaczących nową generację gatunku.

Line-up Metalmanii 2005 obfitował w wiele porywających nazw, takich jak szwedzka grupa Meshuggah czy velkani polskiej death-metalowej sceny, Vader – wszyscy z niecierpliwością czekali na ich występ! Wśród innych gwiazd można było znaleźć Apocalypticę, Amorphis, czy Soulfly.

Wielkim wydarzeniem była obecność i wartościowy występ amerykańskiego zespołu Fear Factory, który w ciągu 25-godzinnej imprezy zdążył wywołać prawdziwą euforię. Na scenie głównej miało miejsce również ostatnie pożegnanie z polskim zespołem ROOTWATER, który po wielu latach twórczego grania postanowił opuścić estradę na rzecz nowych projektów.

Nie tylko weterani gatunku mieli okazję zaprezentować się – szansa dostała także młodzież. Wiele grup, które wtedy jeszcze nie były szeroko znane, miały szansę wypróbować swoje umiejętności na prawdziwej heavymetalowej gitarowej uczcie. Być może to właśnie tam przyszłe Piranha czy Atrophia Red Sun zostawiły o sobie pierwszą wizytówkę w historii sceny metalowej.

Dla fanów muzyki otwarty był również tzw. „gaming room”, gdzie można było uczestniczyć w licznych konkursach dla graczy. Dyskusje, autografy i atmosfera życzliwości przyciągały thrashowych fanatyków jak magnes, a najprawdziwsi heawymetalowcy czuli się tam jak we własnym królestwie.

Metalmania 2005 to prawdziwy prezent dla fanów ciężkiego grania upamiętniony składanką, na której można odsłuchać zarówno już kultowe zespoły jak też i te ostatnio odkryte. Festiwal ten łączy się z heavy-metalowym ceremoniałem i stanowi część polskiego dziedzictwa muzyki. Niezapomniane wspomnienia z tej 25-godzinnej uczty dźwięków zostaną niewątpliwie w sercach i pamięci fanów na zawsze.